Materiały do produkcji etui na telefon. Czym się różnią gumowe i plastikowe case’y? Które wybrać?

etui iPhone Supcase wykonane z tpu i pc
Etui Supcase UB Edge iPhone 13 Pro

Istnieje wiele rodzajów etui na telefon na rynku. Porównując plastikowe i gumowe pokrowce, wybór może na początku wydawać się zależny od preferencji. Jednak, warto porównać główne właściwości tych tworzyw i ich słabe strony.

Plastikowe etui na telefon

Plastikowe futerały na telefon są lekkie, smukłe i łatwe do zainstalowania za pomocą kilku zatrzasków. Są one zwykle niedrogie, ale mają swoje wady. W przypadku upadku twarde plastikowe obudowy nie są w stanie wchłonąć wstrząsu spowodowanego uderzeniem. Prawdopodobnie nie tylko pęknie obudowa, ale może to spowodować pęknięcie ekranu. W takim wypadku cienka plastikowa obudowa nie jest najlepszym wyborem.

Gumowy case na telefon

Gumowe etui na telefon mogą się wydawać lepsze, ponieważ ich struktura pozwala zamortyzować upadek lub uderzenie. Podobnie jak w przypadku gumowych piłek, gumowe etui na telefon będą delikatnie odbijać się po upadku na twardą powierzchnię. Szanse na uszkodzenie Twojego telefonu są w tym przypadku znacznie mniejsze. Jednakże, guma może dodać smartfonowi masywności, której nie chcesz.

Które etui wybrać: Gumowe czy plastikowe? Żadne!

Co zatem zrobić, aby w etui na telefon otrzymać wysoki poziom ochrony gumy i smukłość plastiku? Bez względu na to to, czy masz iPhone 13, Galaxy A22, Galaxy Fold, czy Xiaomi Redmi Note 10 odpowiedź jest jedna: termoplastyczny poliwęglan.

etui Google Pixel 6 Beetle Pro
Etui Supcase Unicorn Beetle Google Pixel 6

Podobnie jak elastyczna guma, termoplastyczny poliwęglan (TPU) wykonany jest z poliuretanu. Kilka lat temu stał się najbardziej popularnym tworzywem do produkcji etui na telefon marki Supcase. Liniowe segmentowane kopolimery blokowe tego materiału składają się z elementów twardych i miękkich. Dlatego też TPU jest elastyczny, ale nie ciągnący się.

Etui Supcase wykonane z TPU

Etui Supcase z TPU mogą być smukłe lub bardziej wytrzymałe, w zależności od Twojego stylu i potrzeb w zakresie ochrony. Jak bardzo niezawodny jest TPU?

Etui SUPCASE iPhone 13 Iblsn Cosmo Snap Marble Pink Case
Etui Supcase Cosmo Snap iPhone 13

Etui Unicorn Beetle (zdjęcie 2.), wykonane z TPU, zdobyło nagrody od CNET w testach upadków z wysokości. Spełnia także wojskowe standardy wytrzymałości. Możesz myśleć o TPU jak o czymś w rodzaju środka między nieelastycznym plastikiem a gumą, Oferuje najlepsze cechy każdego z tych materiałów: trwałość, odporność na ciecze i ścieranie.

Etui SUPCASE Apple iPhone 13 IBLSN Ares Niebieski Bezbarwny Case
Etui Supcase IBLSN iPhone 13

Jeśli zależy Ci na jeszcze mocniejszej ochronie, możesz wybrać ulepszoną wersję etui z TPU. Mowa tu o pokrowcach hybrydowych. Łączą one dwa rodzaje tworzyw: termoplastyczny poliuretan i poliwęglan, czyli PC. PC jest twardy, ale wysoce wytrzymały. Jeśli PC wykorzystano do wykonania pokrowca na telefon zwykle stanowić będzie ramkę – bumper. Stabilizując i wzmacniając tym samym konstrukcję oraz zabezpieczając najbardziej narażone na uszkodzenie elementy.

Przykładem takiego wzmocnionego etui jest Supcase IBLSN należące do grupy pancernych pokrowców na telefon.

Dodaj komentarz